Ochrona rzadkich ptaków strefowych w wybranych obszarach Natura 2000 na Lubelszczyźnie

aktualności
03 kwietnia 2018   Akcja edukacja - ciąg dalszy

Działania edukacyjne najmłodszych pokoleń, szczególnie teraz, w coraz mniej wrażliwym na przyrodę świecie, są bardzo istotnym elementem pracy nad realizacją projektu. A że jak od dawna wiadomo, najlepsze efekty przynosi edukacja przez zabawę, przygotowaliśmy dla najmłodszych mieszkańców miejscowości objętych projektem, materiały edukacyjne w postaci prostej broszurki ozdobionej pięknymi fotografiami strefowych gatunków ptaków, która wraz z puzzlami adresowanymi do większych i mniejszych przyszłych młodych przyrodników stanowić będzie doskonałe uzupełnienie prowadzonych w szkołach zajęć edukacyjnych.

Treść broszurki, oraz grafiki z puzzlami można pobrać klikając TUTAJ

06 marca 2018   Zapytanie ofertowe: Opracowanie projektu graficznego, przygotowanie oraz posadowienie w terenie 5 tablic informacyjno-edukacyjnych

Akademicka 13, (adres do korespondencji: Ul. Mełgiewska 74, lok. 209, 20-234 Lublin) tel.: 508371307, zwane dalej „Zamawiającym”, w związku z realizacją zadania E.1 (promocja projektu będącego częścią projektu „Ochrona rzadkich ptaków strefowych w wybranych obszarach Natura 2000 na Lubelszczyźnie” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Instrumentu Finansowego LIFE+ (nr umowy LIFE13 NAT/PL/000060) oraz przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (nr umowy 591/2014/Wn-03-OP-WK-LF/D), ogłasza zapytanie ofertowe na

 

opracowanie projektu graficznego, przygotowanie oraz posadowienie w terenie 5 tablic informacyjno-edukacyjnych

 

Treść zapytania ofertowego wraz z załącznikami są do pobrania TUTAJ.

26 stycznia 2018   Folder o projekcie gotowy

Z przyjemnością informujemy, że na naszej stronie, w zakładce „PROMOCJA” dostępna jest wersja elektroniczna folderu opracowanego w ramach projektu LIFE. Folder prezentuje kolejno założenia realizacji projektu, gatunki ptaków objęte ochroną w ramach jego realizacji oraz opis poszczególnych działań zarówno tych trwających jak i już zakończonych. Folderek w wersji papierowej można otrzymać w biurze projektu, zlokalizowanym na ul. Mełgiewskiej 74/209 w Lublinie.

Zapraszamy do lektury.  

29 listopada 2017   Zapytanie ofertowe: „Przygotowanie materiałów promocyjnych i edukacyjnych”

W dniu 29 listopada  2017 r. Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne z siedzibą w Lublinie 20-950, ul. Akademicka 13, (adres do korespondencji: Ul. Mełgiewska 74, lok. 209, 20-234 Lublin) tel.: 508371307, zwane dalej „Zamawiającym”, w związku z realizacją zadania E.1 (promocja projektu) i zadania E2 (Działania edukacyjne dla rolników i dzieci) bedących częścią projektu „Ochrona rzadkich ptaków strefowych w wybranych obszarach Natura 2000 na Lubelszczyźnie” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Instrumentu Finansowego LIFE+ (nr umowy LIFE13 NAT/PL/000060) oraz przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (nr umowy 591/2014/Wn-03-OP-WK-LF/D), ogłasza zapytanie ofertowe na

przygotowanie materiałów promocyjnych i edukacyjnych

 

Treść zapytania ofertowego wraz z załącznikami są do pobrania TUTAJ

27 czerwca 2017   Zapytanie ofertowe: „Otworzenie nieużytkowanych łąk i pastwisk w obrębie żerowisk orlika krzykliwego -2017”

W dniu 27 czerwca 2017 r. Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne z siedzibą w Lublinie 20-950, ul. Akademicka 13, (adres do korespondencji: Ul. Mełgiewska 74, lok. 209, 20-234 Lublin) tel.: 508371307, zwane dalej „Zamawiającym”, w związku z realizacją zadania C3, będącego częścią projektu „Ochrona rzadkich ptaków strefowych w wybranych obszarach Natura 2000 na Lubelszczyźnie” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Instrumentu Finansowego LIFE+ (nr umowy LIFE13 NAT/PL/000060) oraz przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (nr umowy 591/2014/Wn-03-OP-WK-LF/D), ogłasza zapytanie ofertowe na

  „Otworzenie nieużytkowanych łąk i pastwisk w obrębie żerowisk orlika krzykliwego -2017”

 Zapytanie ofertowe wraz z załącznikami jest do_pobrania_TUTAJ

20 czerwca 2017   Obchody 25-lecia Programu LIFE

W roku 2017 obchodzony jest jubileusz 25-lecia Programu LIFE oraz Dyrektywy Siedliskowej. Z tej okazji, rozsiani po całej europie beneficjenci Programu promują swoje działania wśród lokalnej społeczności zarówno poprzez bezpośrednie spotkania jak i przy wykorzystaniu mediów. Również lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne wspólnie z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Lublinie przyłączyło się do jubileuszowych obchodów. Doskonałą okazją do spotkania z mieszkańcami były Dni Janowa Lubelskiego i organizowany przy ich okazji kolejny etap amatorskiego maratonu rowerowego  Cisowianka Mazovia MTB Marathon. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo, gdyż Lasy Janowskie są obszarem w którym skupia się duża część działań realizowanych w ramach naszych projektów. Na zorganizowanym wspólnie stoisku czekały materiały promocyjne oraz osoby realizujące projekt, gotowe do udzielania odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące walorów przyrodniczych Lasów Janowskich oraz zasad funkcjonowania Programu LIFE.  

 

1 

MTB2

MTB1

19 maja 2017   Akcja "Edukacja" - zakończona!

27 kwietnia 2017  w Zespole Szkół Samorządowych w Tereszpolu-Kukiełkach odbyły się ostatnie warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży zaplanowane w ramach realizacji zadania E2. Nasze plany zakładały przeprowadzenie 150 zajęć i zapoznanie z problematyką projektu co najmniej 3000 osób. Cel udało się zrealizować z małą nawiązką a kampanię edukacyjną zakończyć z wynikiem 151 zajęć w których wzięło udział 3064 osób.

Więcej w zakładce PROMOCJA

28 kwietnia 2017   Strefowce na Dniu Informacyjnym LIFE

25 kwietnia 2017 roku, dzięki zaproszeniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, mogliśmy zaprezentować założenia i efekty realizacji naszego projektu, licznie zgromadzonym uczestnikom dziesiątego Dnia Informacyjnego LIFE. Na stoisku zorganizowanym wspólnie z Regionalną Dyrekcja Ochroną Środowiska w Lublinie, czekały materiały promocyjne oraz chętne do odpowiedzi na wszelkie pytania osoby pracujące przy realizacji projektów. Tradycyjnie, oprócz możliwości prezentowania własnych osiągnięć spotkanie okazało się doskonałą okazją do wymiany doświadczeń z innymi beneficjentami programu LIFE. W zorganizowanym w Warszawie spotkaniu wzięło udział ok. 300 osób.opis

 

2

19 kwietnia 2017   Nowe lokale dla włochatek w Puszczy Solskiej

W czasie kiedy w mediach głośno o programie „Mieszkanie+” my po cichu, w niedostępnych zakątkach Puszczy Solskiej i Lasów Janowskich zrealizowaliśmy zadanie „Budka+” czyli używając nomenklatury projektowej zadanie „C5 Budowa i instalacja budek i osłon przeciwko drapieżnikom dla włochatki”. W ramach jego realizacji udało się wykonać oraz  zamontować na terenie Nadleśnictw Józefów, Zwierzyniec, Biłgoraj, Janów Lubelski i  Narol 60 budek lęgowych przeznaczonych dla tego sympatycznego gatunku sowy. Więcej w zakładce OCHRONA

13 kwietnia 2017   Przyleciały gadożery!

Pierwszego kwietnia 2017 roku, w okolicach Czumowa nad Bugiem, granice naszego województwa przekroczył pierwszy z gadożerów który w ramach projektu został przez nas oznaczony loggerem GPS. Był to widoczny na poniższym zdjęciu samiec schwytany w Puszczy Solskiej. 

Fot. 1. Samiec gadożera wyposażony w nadajnik GPS.

Fot. 1. Samiec gadożera wyposażony w nadajnik GPS.

 

Ptak spędził zimę w południowo-wschodniej części Nigerii, w stanie Borno. Miejsce zimowania, w linii prostej oddalone było od gniazda o ponad 4370 km, ale w związku z tym, że na trasie przelotu zlokalizowane były pewne „przeszkody terenowe” jak np.  Morze Śródziemne czy Karpaty, rzeczywista trasa którą musiał pokonać wynosiła ok. 6500 km.  Charakter obszaru, w którym nasz gadożer spędził zimę oddaje poniższa fotografia. Jest to typowy dla Sahelu układ roślinności stepowej i półpustynnej.

 

sahel

Fot. 2 Półpustynna roślinność Sahelu - środowisko zimowana samca gadożera. Fot. Umar Gangaran. Panoramio.

 

Wiosenną wędrówkę gadożer rozpoczął 3 marca, i już pierwszego dnia pokonał ponad 130 km. 11 marca dotarł do Sahary, którą po dziewięciu dniach pokonał, docierając 19 marca do Izraela, pokonując średnio 200 kilometrów dziennie. Lecąc wzdłuż wschodniego brzegu Morza Śródziemnego, po szczęśliwym pokonaniu Libanu, Syrii i Turcji, gdzie lokalni „przyrodnicy” podobni do tych ze zdjęcia poniżej, czekają na ptaki drapieżne z utęsknieniem, nasz gadożer, 26 marca dotarł do Europy. 

 

hunters

 Fot. 3. Kultywowanie lokalnej tradycji. Bez komentarza. 

Od tego momentu tempo podróży uległo znacznemu zwiększeniu, dzienne dystanse dochodziły do 300 kilometrów, dzięki czemu, ptak po ominięciu Łuku Karpat, już po 4 kolejnych dniach zameldował się w kraju. Po przylocie, z rozpędu doleciał aż do województwa Mazowieckiego, pokręcił się pomiędzy Radomiem a Kozienicami, by 6 kwietnia dotrzeć do ubiegłorocznego rewiru lęgowego.

Drugi z wyposażonych w loggery ptaków czyli partnerka samca z Puszczy Solskiej, zimę spędził w Sudanie, w prowincji Kordofan Północny. Ptaki zimowały więc w dość dużej, bo wynoszącej ponad 1700 kilometrów odległości od siebie. Na miejsce zimowania gadożer wybrał sawannę, z licznymi akacjami, charakterystyczną dla tej części Afryki.  

 

sawanna

Fot. 4. Widok na sawannę z góry w poblizu Umm Badr (Fot. Gamal Medani)

 

W drogę do ojczyzny, ptak wyruszył 1 marca, ale po pokonaniu 320 kilometrów zorientował się że leci w złym kierunku, zawrócił i 4 marca rozpoczął właściwą wędrówkę. Kilkukrotnie przelatując nad Nilem 22 marca dotarł do Egiptu, a dalej, śladem swojego partnera przeleciał nad Izraelem, Libanem, Syrią i Turcją. Po przylocie na terytorium Bułgarii, samica w przeciwieństwie do samca, obrała kierunek północno-zachodni, przelatując bezpośrednio nad Karpatami. Wtedy też podobnie jak u samca nastąpił wzrost prędkości przelotu, a gadożer, po czterech dniach i po pokonaniu 800 km pojawił się w rewirze. 

Trasę przelotu obu ptaków (żółty kolor – samiec, czerwony – samica) przedstawia poniży obraz 

 

road

Ryc. 1. Trasa przelotu gadożerów z zimowisk na lęgowiska. (źródło: Google earth)

 

Syntetyczne zestawienie danych dotyczacych wiosennej migracji gadożerów znajduje sie w ponizszej tabeli.

 

samiec

samica

miejsce zimowania

Nigeria

Sudan

data rozpoczęcia migracji

3 marca

4 marca

data przylotu na lęgowisko

6 kwietnia

7 kwietnia

długość przelotu

6500

5670

czas przelotu

35 dni

35 dni

maksymalna dzienna odległość

335 km

306 km

A na koniec najważniejsze. Już w pierwszych dniach po przylocie, obydwa ptaki często wykorzystywały jako żerowisko jeden z kompleksów łąk który odtworzyliśmy w ramach projektu jesienią 2016 roku. To że ptaki odwiedzają przygotowaną przez nas „stołówkę” potwierdza słuszność realizowanych działań i zachęca do dalszych działań. 

 

wypas

Ryc. 2. Potwierdzenie aktywności żerowiskowej ptaków na odtworzonych przez nas łąkach. 

 

 

 

 
Strona główna | Kontakt | Aktualności | Gatunki | Monitoring | Ochrona | Promocja | O projekcie | LTO na Facebooku, Twitterze i Youtubie
© LTO 2015 waldemi
L o g i n H a s ł o